Hit Enter to search or Esc key to close

Şehir hayatı, topluluk içinde sürdürülen yaşamlar, kurumsal hayat gibi verili doneler arasında, hepimiz gün geldiğinde farklı bir alanda yenilenme ve dinlenme ihtiyacı duyuyoruz. Artık planlanan klasik tatiller, geziler, sohbetler bu eksiği tamamlayamaz hale geliyor.

Bireysel olarak kendini hissettiren bu ihtiyaç, kişinin yapısı ve imkanlarına göre şekilleniyor ve giderilme yolları aranıyor. Yeni adım atılan her alan, mutlak bir bilgi ve lojistik desteğini şart koşuyor. Bu desteği alabilmek için de her birimizin belli bir bütçe ve zaman ayırması kaçınılmaz hale geliyor.

Artık hepimizin elinin altında sınırsız bir bilgi kaynağı var : İnternet ve bunun bize sunduğu “herşeye uzaktan erişim imkanı”.

Son yıllarda gelişen iletişim kanalları, bilgi paylaşımını daha önce görülmemiş bir hızla arttırmıştır. Eğer biraz bu kanallara ulaşma çabası içinde iseniz ve orta düzeyde İngilizce biliyorsanız, içinizdeki maceracı ruhun devreye girip sizi yeni, keyifli ve adrenalin dolu bir organizasyon yapma yoluna itmesi an meselesidir.

Bunun farkında olan bir çok uluslararası web tabanlı arama motoru veya sitesi, size bu tür bir organizasyon yapma imkanını ücretsiz olarak sunmakta, ücretini ise hizmet sağlayıcılarından komisyon olarak almaktadır. Üstelik ilk aşamada sizden bunun için bir ücret talep edilmemesi sebebiyle, sizlerde yani hizmet alan kullanıcılarda, bu imkanın ücretsiz olarak sunulduğu hissi uyandırılmaktadır.

Bu günlerde çok popüler olan bir söylem vardır; “eğer size bir ürün ücretsiz olarak sunuluyorsa, asıl ürün sizsinizdir.”

Çoğu zaman dalıcılar bireysel olarak veya küçük bir grup ile bu tür organizasyonlar düzenlemektedir. Ama dalış sporu söz konusu ise, bu noktada gözden kaçırılan çok önemli bir husus vardır:  “Siz her türlü aktiviteyi yalnız yapabilirsiniz, fakat dalışı asla yanız yapamazsınız.”

Çünkü dalışın olmazsa olmazlarından biri “dalış eşi” dir. Sizin de mutlaka bir dalış eşiniz olmalıdır. Bu yüzden bireysel organizasyonlarla bir dalış noktasına gittiğinizde, sizin bireysel olarak dalış yapma şansınız olmayacak, size bir dalış eşi ve muhtemelen bir dalış grubu ile dalma şartı ile imkan sağlanacaktır. Sonuç olarak daha önce tanımadığınız kişilerle yapmak durumunda olacağınız bir dalış, her zaman keyifsiz ve güvensiz olma riskini taşıyacaktır.

Emek, zaman ve para harcayarak gittiğiniz bir noktada böyle bir risk almayı istemediğinizi tahmin etmek zor değil:)

Yurtdışı turlarında gezginlerin önceden tanığı, bildiği ya da belli referanslar sebebiyle güvendiği bir grup içinde olması, konforu ve keyfi artıran önemli bir husustur. Artık buna bir de  pandemi koşullarında olası bir sağlık riskinden kaçınma ihtiyacı ve şartı da eklenmiş durumdadır.

Dalış eğitimi, sadece kurs, kitap veya video ile yürüyen bir süreçten ibaret değildir. Dalıcıların birlikte dalış yaparken edinecekleri deneyim ve gözlemleri ile kazanacakları çok fazla bilgi vardır. Bu yüzden dalış turları aslında dalıcıların eğitmenlerini ve diğer dalıcıları da gözlemleyebilecekleri sürekli bir eğitim alanıdır. Bazen yazılı hiçbir kaynakta olmayan, hatta eğitmenin dahi aklına gelmeyen bir bilgi, dalış sırasında yaşanan bir deneyimle eğitime dahil olabilmektedir. 

Dalış turları bu sebeple, dalış teknikleri, vizyonu ve duruşu konusunda eğitmen-dalıcı ve dalıcı-dalıcı arasında keyifli ve hiç bitmeyen bir eğitim platformudur. Sonuç olarak prosedürel olarak tamamlanmış bir eğitim sonunda ve devamında, siz eğlenir ve tatil yaparken donanım ve bilginiz sürekli artmaktadır.

Henüz dalışa başlarken bu imkanı görmek ve bu süreci anlamak, dalış hayatınız boyunca ayıracağınız bütçenin karşılığını zaman içinde fazlasıyla alıyor olacağınızı size hissettirecektir.