Hit Enter to search or Esc key to close

Stone Town Turu

Stone Town Zanzibar’ın başkenti. Hint, Avrupa, Arap ve Afrika kültürlerinden izler bulabileceğiniz bu kent UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Evlerin arasında gezerken, adanın doğal yapısında bulunan mercan kayalarının kullanıldığını düşündüğünüzde hayranlık duyacaksınız. Afrika mı yoksa Ortadoğu’da mı olduğunuza karar veremeyeceğiniz pazarları, sahili ve yemekleri ile, bu şehir sizi her açıdan memnun kılacak.

Prison Island

Prison Adası adından da anlaşılacağı üzere köle ticareti yapılan yıllarda kölelerin büyük adaya gelmeden önce tutulduğu bölgedir. Karantina adası olarak da kullanılan adanın şu anki yerlileri dev kaplumbağalardır. 20 yy başlarında Şeyseller kralının hediye olarak gönderdiği iki Aldabra Kaplumbağası, bugün sayıları 100 ü bulan ada yerlerinin atalarıdır. Adanın muhteşem manzarası ve bu devasa kara kaplumbağalarını görmenin yanı sıra çevresinde bulunan resife dalış yapmanızı da tavsiye ederiz.

Baharat Bahçesi Turu

Baharat Bahçesi Zanzirar’ın en çok turist çeken bölgelerinden. Bölge eski Umman Kralı’nın girişimi ile ticari olarak baharat üretimine başlar ve günümüzde turistik olarak önem kazanır. Baharat bahçelerinde çeşitli baharatların ve meyvelerin nasıl yetiştirildiğini gözlemleyebilir, tropik meyve tadımları yapabilirsiniz. Hindistan cevizi ağacına tırmanan yerlileri izleyebilir, palmiye yapraklarından yapılan yüzük, taç vb aksesuarlarla kendinize Zanzibar hatırası alabilirsiniz.

Jozani Forest Turu

Jonazi Ormanı koruma altına alınan, dev ağaçlarla kaplı milli bir park. Bu ormanda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve sadece Zanibarda buluan Kızıl Kolombus maymunlarını görebilirsiniz. Ayrıca rehberler eşliğinde ormanda trekking yapabilirsiniz. Daha sonra Mangrove Ormanına giderek sadece tuzlu su ile beslenen Magrove ağaçlarını görebilirsiniz. Bu ağaçlar köklerinde barındırdığı tuz sayesinde adada oluşabilecek su taşkınlarına karşı bir set oluşturarak adayı koruyor. Bu nedenle bir süredir kesimi yasak.

Jozani ormanı yakınlarındaki Kelebek Merkezi sosyal sorumluluk projesi kapsamında açılmış bir yer. Çevre köylerde yaşayan halka çeşitli kelebekleri nasıl yetiştireceği öğretilerek, onlar için geçim kaynağı oluşturulmuş. Köylüler yetiştirdikleri kozaları buraya getirerek üretim aşamasına dahil oluyorlar. Birbirinden farklı, başka yerde göremeyeceğiniz bir çok kelebeğin tüm yaşam döngülerini burada görebiliyorsunuz. 

Muungoni Köyü & Mangrove Kano Turu

Rehber eşliğinde yapılan uzun soluklu bir köy turu, Zanzibar halkının yaşamı hakkında sizlere farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Ayrıca bu tur sırasında Mangrov ormanı içinde kano ile gezme imkanı da yakalayabilirsiniz.

Kendwa - Nungwi - Sunset Cruise

Günün her saati yüzme imkanı bulabileceğiniz bu sahiller gelgitten de en az etkilenen yerlerdir. Zanzibar’ın en turistik ve kalabalık bölgesi olması da bu yüzden. Akşam farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için eski bir yelkenli olan dhow ile denize açılarak nefis gün batımını izleyebilirsiniz.

Mnemba Adası

İşte bizim için de en can alıcı ve eğlenceli yer olan Mnemba Adası’na geldik. Dalış denince akla ilk gelen yer burası. Etrafı düzinelerce rengarek balıkla çevrili olan bu adaya ayak basmak, Bill Gates’in özel adası olması sebebiyle artık yasak. Günübirlik turlar ile bu ada çevresinde dalış yaparak, birbirinden güzel çeşitli balık ve deniz canlısı görmenin zevkine varacaksınız.

Paje - Jambiani - The Rock Restaurant

Paje ve Jambiani Zanzibar’ın güneydoğusunda bulunan en güzel sahillerden. Turkuaz suyu, bembeyaz kumları ve Hindistan cevizi ağaçlarıyla bu sahil çok fazla turisti de kendisine hayran bırakıyor. Adada bir de ilginç bir restoran bulunuyor. The Rock Restaurant denizin içinde bulunması ile turistlerin uğrak noktasını oluşturuyor.

Blue Safari 

Zanzibar haritasına baktığınızda ana adanın etrafında birçok küçük adacık görülür. Bu adalar suyun yükselip alçalmasıyla denizin altında kalıp tekrar su yüzeyine çıkarlar. Bu adacıklar “Sand Bank” adını ile anılır. Bu bölgelerden birinde şnorkel ya da dalış yaparak sand bankleri görebilirsiniz. Bu doğa harikası adacıklar ayak basılmamış ada gibi görünerek turitlerin en çok beğendiği nokta halini almış.

Harita

ZANZİBAR Turları