Hit Enter to search or Esc key to close

HATAY

Hatay hem tarihi hem de gastronomisiyle ünlü olmasının yanı sıra müthiş su altı güzellikleriyle de ön plana çıkan bir şehirdir. Eşsiz maviliği, yumuşacık kumları, aktif olmayan volkanik bir dağ olan Kel Dağının eşsiz manzarası deniz severler için tam bir cennet. Ayrıca Kel dağının su altında kalan kısmına ait su altı mağaraları, Kızıldeniz canlılarının göç yolunun bu bölge çevresinde olması, köpekbalıklarının üreme alanı olması ve birçok deniz canlısına ev sahipliği yapması da bu bölgeyi en çok tercih edilen dalış merkezlerinden biri haline getiriyor.

Deniz canlılığı çeşidi sayesinde bölgede dalış yapanların aslan balığı, kedi balıkları, asker balığı, balon balığı, uzun dikenli denizkestanesi, çütre, nil barbunu, mağara karidesleri, müren, vatoz tarlaları (bölgede tam 8 tür vatoz balığı var), kardinal balıkları, trompet balığı ve gölge balıklarıyla karşılaşmaları ve eşsiz doğalarına tanık olmaları kaçınılmaz. Tüm bunlar onun sadece Türkiye’nin en iyi dalış merkezlerinden biri olmasını sağlamakla kalmayıp, Doğu Akdeniz’in Kızıldeniz’i olarak adlandırılmasını sağlıyor.

Üstelik deniz sıcaklığı yıl boyunca 17 °C ila 33 °C, arasında olduğu için yılın her mevsimi bölgede dalış yapmak mümkün. Büyük mağara, fok mağarası, Uzunkaya, Arsuz kale topuk resifi, kara mağara, kamışlı koyu önemli dalış noktaları olarak sıralanabilir.

 

MERSİN

Sularının derinlerinde ters dönmüş halde bulunan yük gemisi, büyük amphoraların yer aldığı koyları ve suyunun temizliği ile Mersin dalış severler için eşsiz bir dalış deneyimi sunmaktadır.

 

ANTALYA

Yerli ve yabancı birçok turistin gözde beldesi olan Antalya, dalış turizminde de çok önemli bir yer tutar. Side su altı müzesi, St. Didier Batığı, Üç Adalar, Paris 2 Batığı, Suluin Mağarası görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Side su altı müzesi denizin yaklaşık 2,5 km açığında bulunur. 117 farklı heykelin suyun 7, 11, 18 ve 24 metre derinliklerine yerleştirilmesiyle 2015 yılında oluşturulmuş bir müzedir. Bu müze büyüklüğü ile Avrupa çapında 1, Dünya çapında 2. En büyük su altı müzesidir. Müzede deniz tanrısı Poseidon, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı, deve kervanı, Mevlana şemazen temaları bulunmakta.

Suluin mağarası içinde sarkıtlar ve dikitler bulunan bir tatlı su mağarası olmakla birlikte, Asya kıtasının bilinen en derin mağarasıdır.

Kaş açıklarında bir bütün halinde bulunan İtalyan savaş uçağı da II. Dünya savaşından bugüne dek dalış severlerin ilgi odağı arasındadır.

FETHİYE

Fethiye sıcacık suyu, koyları ve masmavi deniziyle ön plana çıkan bir şehir. Kızıldeniz göçmeni olan pempheris türü üçgen balıklar, derin mağaralarda karşılaştığımız  “temizleyici karides” olarak da bilinen karides türü ve birçok deniz canlısıyla dalış severler için de öncelikli tercihler arasında. Kızıl ada feneri, afkule, dalyan koyu, üç tüneller, soğuk mağara, amphora, baracuda resifi, kızılada kanyonu, akvaryum koyu gibi daha birçok dalış noktası bulunan Fethiye’de, süngerler, deniz örümcekleri, amphoralar, deniz yıldızları ve ahtapotlar gibi deniz canlılarını yakından görme deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca jeolojik yapısı nedeniyle Türk hamamı olarak da adlandırılan bölge su altı fotoğrafçılarının ilginç görüntüler aldığı yerlerdendir.

MUĞLA

Muğla Bodrum’da bulunan büyük resifte Ege bölgesindeki deniz canlılarını bir arada görmekle kalmayacak, ayrıca Kızıldeniz’den göçen canlıları da gözlemleyebileceksiniz. Ayrıca Delikli Mağara da yoğun talep gören dalış noktalarından biridir.

İZMİR

İzmir Karaburun, tertemiz denizi ve sıkça rastlayabileceğiniz ahtapotlarıyla deniz ve dalış tutkunlarının tercih noktası konumunda. Aynı zamanda bölgenin en temiz dalış noktalarından birisidir.

BALIKESİR

Balıkesir Ayvalık gerek İstanbul’a yakınlığı gerekse de berrak sularıyla tam bir turizm cenneti konumundadır. Gorgonia adı verilen mercan türüyle de dalış severlerin tercihleri arasındadır. Bölgede sıkça görülen ahtapotların yanı sıra derinlere inildikçe orfoz, mığrı ve mürenleri gözlemlemek de ayrı bir tat vermektedir.

 

Harita

TÜRKİYE Turları

850€