Hit Enter to search or Esc key to close

Tayland Asya ülkeleri içerisinde kültürü, doğası, mutfağı ve tarihi ile en çok dikkat çeken turistik ülkelerden biri. Tropik iklimi ve masmavi denizi egzotik bir tatil arayan herkesin tercih sebebi. Tayland’ın gezilecek bir çok yeri var, en çok dikkat çekenlerini ise sizler için derledik.

Phuket

Tayland’ın en büyük dünyaca ünlü adası Phuket, ismini Malayca tepe anlamına gelen “Bukit” kelimesinden almış. Phuket egzotik kültürü, turkuaz denizi ve bembeyaz kumlarının süslediği plajları ile Güneydoğu Asya’nın en popüler turizm noktaları arasında. Adada Phuket Old Town, Wat Chalong, Big Budha, Promthep Cape, Tiger Kingdom ve Phuket Elephant Sanctuary ve dahası sizi bekliyor.

Bangkok

4 yıl üst üste dünyanın en iyi şehri seçilen Bangkok Tayland’ın en kalabalık şehri. Şafak Tapınağı, Yatan Buda Heykeli, Büyük Saray, Khaosan Road, Çin Mahallesi, Bangkok Ulusal Müzesi, Altın Buda Heykeli ve dahası Bangkok’da sizleri bekliyor.

 

Chiang Mai

Tayland’ın en büyük şehri olan Chiang Mai, ülkenin kuzeyinde bulunuyor. Coğrafi yapısı, tarihi ve eşsiz doğası ile de aynı zamanda Tayland’ın en çekici şehri. Şehirde görkemli tapınaklardan biri olan Phrathat Doi Suthap Tapınağı’nın yanı sıra 300 adet Budist tapınağı da bulunmakta.

 

Ayutthaya

Bir dönem Tayland’ın başkentliğini yapmış olan şehir bir dönem ise dünyanın en kalabalık şehri unvanına sahipti. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan şehir eşsiz doğası, mistik atmosferi ve Bangkok’a yakınlığıyla da turistlerin en gözde şehirleri arasında.

Tay Burma Tren Yolu

Ölüm yolu olarak anılan Tay Burma Tren Yolu’nun yapımı sırasında on binlerce savaş tutsağı çalışmış ve hayatlarını kaybetmiş. 415 km uzunluğundaki yol, II. Dünya Savaşı sırasında Japon Krallığı tarafından Burma’ya destek vermek amacıyla inşa edilmiş.

Tayland Adaları

Koh Tao, Koh Samui, Phuket, Koh Phi Phi popüleritesi en yüksek olan Tayland adalarından. Tayland’a gelenlerin bembeyaz, incecik kumlarında güneşlenmeden, masmavi denizinde dalış yapmadan ve yüzmeden gitmemelerini tavsiye ediyoruz.

Bo Sang Şemsiye Köyü

Rengarenk el yapımı bambu şemsiyeleri ile ünlü Bo Sang, Chiang Mai’den kolayca ulaşılabilecek mesafede. Bu köyü ziyaret ettiğinizde şemsiyelerin yapım aşamasına tanıklık edeceksiniz.

Khao Yai Ulusal Parkı

Ülkenin en büyük üçüncü doğal yaşam parkı olan Khao Yai Ulusal Parkı, Tayland’ın Nakhon Ratchasima bölgesinde bulunuyor. İçerisinde binlerce tropikal hayvan barındıran parka ayrıca vahşi yaşam severlerin ilgisini çekecek canlılar da ev sahipliği yapıyor.

Ao Nang

Burası sırt çantalı gezginlerin uğrak noktalarından. Tayland’ın Krabi şehrinde bulunan Ao Nang, Railey Plajı ile ünlü. Bunun yanı sıra dalış, kaya tırmanışı yapmak ve farklı koylarda yüzmek için de biçilmiş kaftan. Bölgenin en ünlü plajı ise Phra Nang.

Phanom Rung Tarihi Park

Her yıl Nisan ayında ışık ve havai fişek gösterileri düzenlenen park, 80’li yıllarda restore edilerek ziyarete açılmış. En büyüleyici Hindu tapınaklarından biri olan Khamer Tapınağı’na ev sahipliği yapan park Tayland’ın Burriam bölgesinde yer alıyor.

Pai Stok

Pombok ve Mo Paeng Şelalesi, Pai Kanyonu ve hareketli Walking Cadddesi ile Pai Stok daha çok sırt çantalı gezginlerin ve doğaseverlerin uğrak yeri. Nyanmar sınırına yakın bir bölgede bulunan Pai Stok, Tayland’ın daha az turist barındıran, huzurlu bir bölgesi.

 

Harita

TAYLAND Turları